Президент Азербайджана Ильхам Алиев назвал военным преступлением ракетный удар ВС Армении по городу Гянджа.
«Армения грубо нарушила режим прекращения огня, подвергнув ракетному обстрелу мирных жителей Гянджи. Это военное преступление и грубое нарушение Женевских конвенций», — написал Ильхам Алиев в своем аккаунте в Twitter.
Ermənistan atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozub, Gəncə şəhərinin dinc sakinlərini raketlə atəşə tutub. Bu, müharibə cinayətidir və Cenevrə konvensiyalarının kobud şəkildə pozulmasıdır.
— İlham Əliyev (@azpresident) October 11, 2020
Президент отметил, что ракетная атака была осуществлена с территории Варденисского района Армении. «Цель армянской стороны — вновь оккупировать освобожденные территории», – написал глава государства.
Həmin raket hücumu Ermənistanın Vardenis rayonundan həyata keçirilib. Ümumilikdə Azərbaycanın 41 mülki şəxsi həlak olub, 200 nəfərdən çoxu isə yaralanıb. Ermənistan tərəfinin məqsədi işğaldan azad edilmiş əraziləri yenidən işğal etməkdir.
Он также отметил, что военно-политическое руководство Армении несет ответственность за совершенные преступления.
«Азербайджанская сторона даст на все это достойный ответ!», – подчеркнул президент.
Ermənistanın hərbi siyasi rəhbərliyi törətdiyi cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyır. Azərbaycan tərəfi bütün bunlara layiqli cavab verəcək!